יום חמישי, 15 באוקטובר 2009

עולים לגליל

יש נטייה לצמצם את כל בעיותיה של מדינת ישראל לתחום הביטחוני. החשיבה שהובילה אותנו כל השנים הייתה שאם נפתור את בעיות הביטחון, יבואו על פתרונן כל הבעיות האחרות. הביטחון הוא חשוב אך לפנינו משימות רבות וחשובות לא פחות. משימת השמירה על מדינת ישראל וגבולותיה היא חשובה, אך גם עיצוב פניה של מדינת ישראל.

ממשלות ישראל הקודמות, שגם אני הייתי חבר בהן, לא ראו בטיפול בנושאי פנים ככלל ובטיפול בנושא הפריפריה בפרט, יעדים לאומיים. במשך שנים מדינת ישראל הייתה מדינה שגבולותיה ירושלים-תל אביב. את הטעות הזאת זיהתה הממשלה הקודמת והיום מטרתנו להוביל לשינוי אמיתי בסדרי העדיפויות. ממשלת ישראל הכריזה על הפריפריה כאזור עדיפות לאומית, והחליטה על קידומה בתחומי החינוך, התעשייה, השלטון המקומי, התעסוקה והתשתיות. משמעותה של הכרזה זו חד-משמעית: סדרי העדיפויות הלאומיים במדינה עומדים להשתנות. כשר לפיתוח הנגב והגליל הצבתי יעד להביא עוד כ-300 אלף תושבים לגליל ו-300 אלף תושבים לנגב עד שנת 2020. עידוד התיישבות חדשה וחיזוק ההתיישבות הקיימת הוא תנאי ראשון ובסיסי לשינוי אמיתי בפריפריה. רק אם נגרום לאזרחי המדינה לראות בפריפריה אלטרנטיבה ראויה, נוכל לשנות את פני הגליל והנגב באמת.


אני מאמין שחזון מוביל לעשייה וכדי שנוכל להפוך את החזון למציאות אנו פועלים יום יום לקידומם של פרויקטים מחוללי שינוי. פרויקטים כמו הקמת אוניברסיטה בגליל, הקמת בית ספר לרפואה בצפת, הרחבת כביש 6 עד לצומת כברי בצפון, רכבת לכרמיאל ולקרית שמונה, עידוד צעירים להישאר בגליל ועוד, אלא לא חלומות אלה מציאות אפשרית. פרויקטים אלו יובילו ליצירת מקורות תעסוקה רבים, להגברת הנגישות, לחיזוק העסקים הקיימים ולפתיחתם של חדשים. פרויקטים אלו נמצאים על הנייר כל כך הרבה שנים וזהו אבסורד שעד היום לא נמצא התקציב למימושם. הגיע הזמן שנשנה את הדיסקט ונבין שהגליל הוא לא רק מקום של נופש אלא גם מקום שכדאי לחיות בו. הגליל הוא חבל ארץ שמשלב בתוכו תרבויות רבות ויוצר פסיפס מרתק שמעטים כמותו בעולם. אין שום סיבה שמקום שמושך אליו אנשים, מכל העולם, לא ימשוך אליו גם אנשים ממרכז הארץ. המשרד לפיתוח הנגב והגליל מוביל בחודשים הקרובים שתי ועידות מרכזיות. ועידת הגליל ו-וועידת הנגב. שתי הוועידות הן הזדמנות חשובה שבה אנו מעלים על סדר היום הציבורי את הסוגיות החשובות שהגליל והנגב מתמודדים עמן. זו הזדמנות להציג את תוכנית העבודה שתטפל בבעיות השונות כדי לממש את הפוטנציאל של אזורים אלו. סוגיות כגון השקעה בתשתיות, דיור לזוגות צעירים, יצירת מקורות תעסוקה והשקעה בתרבות ופנאי הן פרמטר מרכזי בהחלטתו של אדם אם לעבור לפריפריה או לא. ועידת הגליל שמתקיימת היום תדון בנושאים הללו תוך מתן דגש לבעיה העיקרית בגליל והיא בעיית התעסוקה. כדי שנוכל לעודד אנשים לבנות את ביתם בגליל אנו מחויבים לתת להם את האפשרות להתפרנס בכבוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

סה"כ צפיות בדף